« Svibanj 2024 »

Nacionalna kampanja "Zasadi stablo, ne budi panj!" u OŠ Rugvica!
Autor: Sanja Hanžek Hrastinski, 8. 3. 2021.

4. ožujka i naša škola sudjelovala je u Nacionalnoj kampanji sadnje drveća u Hrvatskoj Zasadi stablo, ne budi panj! koja se odvijala od 1.3. - 7.3.2021. diljem Hrvatske. Inicijativa je pokrenuta s idejom da svatko može zasaditi stablo i tako pridonijeti u borbi protiv klimatskih promjena.

U svrhu što transparentnijeg i javnosti pristupačnijeg uvida u rezultate građanske inicijative, u suradnji s udrugom Centar za održivi razvoj GIS tehnologijama (CROGIS), uspostavljena je webGIS aplikacija s ciljem unosa pravovaljanih informacija o svakom zasađenom lokalitetu (geografski smještaj, naziv lokacije, glavni sudionici, vrsta i broj zasađenih sadnica). Naše sadnice će također biti unesene u sustav.

Školsko dvorište tako je bogatije za 10 novih stabala (7 dobivenih kao donacija u sklopu Kampanje, sadnice su donirane iz rasadnika Šumarskog fakulteta – Ginko, 2 stabla hrasta, 2 stabla lijeske i 2 stabla oskoruše, 2 lijeske donirao je roditelj Školskom vrtu i jedna je donacija smokve iz Školskog vrta). Sadnice su našle svoje mjesto u našem školskom dvorištu i tako smo ozelenili naš životni i radni prostor. U sadnji je sudjelovalo više izvannastavnih aktivnosti naše škole i više profesora (Školski vrt, GLOBE skupina, Prirodna kozmetika, Ekološka skupina te učenici koji pohađaju dodatnu nastavu geografije i biologije). Učenici su uživali u sadnji i nadalje će se brinuti o novim stablima.

Petra Sekulić, prof. geografije i talijanskog jezika

"Zasadi stablo, ne budi panj!" 2021