Povodom Dana ružičastih majica učenici od 1. do 8. razreda sudjelovali su u različitim aktivnostima s ciljem promicanja prijateljstva, podrške i nenasilja.
U školskom hodniku postavljen je interaktivni pano na kojem su učenici mogli pisati poruke jedni drugima, poruke protiv nasilja te odgovarati na pitanja poput: „Što mogu učiniti kada vidim da je netko isključen ili povrijeđen?” Pano je bio dostupan cijeli dan, kako bi svi učenici mogli sudjelovati i pokazati koliko im je stalo do drugih.
Uz pano su bile postavljene dvije kutije:
- Kutija „Tajne misije” – učenici su izvlačili mini zadatke dobrote i provodili ih tijekom dana, kroz mala djela pažnje, lijepe riječi ili uključivanje drugih u igru.
- Kutija s motivirajućim porukama – svaki učenik mogao je izvući poruke poput: „Prekrasan/na si baš takav/va kakav/va jesi” ili „Nekome tvoj osmijeh puno znači”, koje su pružale ohrabrenje i uljepšavale dan.
U razredu su učenici zajednički izradili lanac dobrote, u koji su zapisivali kakvi žele biti jedni prema drugima. Lanac je izložen u učionici kao podsjetnik na važnost malih dobrih djela i lijepih riječi.
U školskoj dvorani održan je i pokazni trening rukometa za učenike razredne nastave, kako bi sportom promovirali zajedništvo i nenasilje. Nakon treninga učenici i učitelji zajedno su se fotografirali, a zajednička ružičasta fotografija ostala je kao trajna uspomena na ovaj dan.
Projekt obilježavanja Dana ružičastih majica potaknuo je naše učenike na obzirnost, prijateljske geste i međusobnu podršku, a nadamo se da će te vrijednosti pratiti i u svakodnevnom životu. Kroz igru, kreativnost, sport i zajednički rad svi su imali priliku doprinijeti prijateljskom okruženju u školi.
Dan ružičastih majica tako je u našoj školi postao dan malih, ali značajnih dobrih djela, koji potiče učenike da svakodnevno biraju prijateljstvo, razumijevanje i podršku.
Marija Popović i Mirjana Kirin
