« Prosinac 2021 »

OBAVIJEST

Školski vrt i Prirodna kozmetika predstavljaju svoje proizvode svakog ponedjeljka 6. i 7. školski sat (A turnus ujutro 12:15-13:30; A turnus popodne 17:45-19:00. Proizvodi se mogu degustirati i kupiti. Trenutno imamo zalihe žutog luka, začine sušeni bosiljak i peršin te sirup od mente i matičnjaka.

OSVRT NA SNIMANJE EMISIJE

U petak 11. 9. 2020. konačno je  jedna grupa učenika krenula raditi u  našem eko školskom vrtu. S radom vrta  započeli smo prošle školske, a ove kalendarske godine u svibnju, bez učenika, iako to nitko nije očekivao, no vrt se morao njegovati. Učenici su upoznavali radove u vrtu i načine ekološkog tretiranja putem online platforme. Radosno su se odazvali na sudjelovanje u školskom vrtu i ove školske godine. Sada nas očekuje berba ljekovitog bilja, proizvodnja finalnih proizvoda (sokovi, čajevi, začini, kremice) te dekoriranje vrta (klupice, stolovi, stazice, ograda od jagodičastog voća i hoteli za kukce). Današnje dekoriranje stolova i klupica te pakiranje sušenih začina popratila je televizijska kamera kada su nas došli posjetiti i organizatori cijele priče - predstavnici iz Zagrebačke  županije i Agronomskog fakulteta od kojih smo cijelo vrijeme dobivali naputke o ekološkom uzgoju koji se pokazao iznimno učinkovit.

Monika Poljančić

Školski vrt - snimanje 2020

PILOT PROJEKT: UVOĐENJE I RAZVOJ EKOLOŠKE PROIZVODNJE LJEKOVITOG I ZAČINSKOG BILJA

U utorak  17.9. 2019.  u našoj školi održana su  predavanja vezana uz uvođenje i razvoj Školskog vrta. Projekt nam je predstavio pročelnik Upravnog odjela Zagrebačke županije za poljoprivredu, ruralni razvoj i šumarstvo Josip Kraljičković. Voditeljica tog projekta je prof.dr.sc. Sandra Voća koja je i održala predavanje „Principi dorade i prerade ljekovitog i začinskog bilja“.

Predviđena je suradnja naše škole s Agronomskim fakultetom pa su nam različita predavanja održale i doc.dr.sc. Darija Bilandžija „Uvod u ekološku poljoprivredu“, doc.dr.sc. Sanja Radman „Tehnologija uzgoja aromatičnih vrsta prema ekološkim načelima“ i doc. dr.sc. Jana Šic Žlabur „Nutritivna kvaliteta i kemijski sastav ljekovitog i začinskog bilja“. Našu su školu, osim predavača s Agronomskog fakulteta, posjetili i profesori i ravnatelji iz drugih škola. Projekt će se provoditi do rujna 2021. Obogaćeni novim znanjima veselimo se budućoj zajedničkoj suradnji.

Monika Puhalović

Školski vrt 2019