HORUGVA u Makedoniji
Autor: Kornelija Petrović, 15. 6. 2017.

MAKEDONIJA (SKOPJE, TETOVO, OHRID) – suradnja učeničkih zadruga s hrvatskom manjinom u Makedoniji u organizaciji Zagrebačke županije i HUUZ-a

DNEVNIK PUTOVANJA

Horugva u Makedoniji

PETAK, 5.5.2017.

U petak prijepodne smo iz Zagreba stigli u Skopje, glavni grad Makedonije, grad s posebnom energijom. Grad poznat po mnogim mostovima preko rijeke Vardar, skulpturama i fontanama. Obišli smo centar, ali i stari dio Skopja, skopsku čaršiju prepunu štandova s turskim proizvodima, ali i veliku tržnicu s primamljivim voćem i povrćem.

Nakon toga smo posjetili spomen kuću Majke Terezije. Tamo smo puno naučili o njenom životu i djelovanju.

Umorni i lagano gladni, iz Skopja smo se uputili prema Tetovu na susret s našim obiteljima – domaćinima. Koliko god smo bile nervozne jer nismo znale hoćemo li biti u istoj obitelji i hoćemo li biti zadovoljne, nervoza je bila neopravdana. Bile smo u istoj obitelji, kod Luke i njegove obitelji koja nas je prekrasno ugostila i pružila nezaboravno iskustvo.

SUBOTA, 6.5.2O17.

U subotu smo išli na izlet kojem smo se svi jako veselili – izlet na Ohridsko jezero. Ohridsko jezero je jako staro jezero, nastalo još prije ledenog doba i poznato je po brojnim endemskim vrstama kao i po 365 manastira koji okružuju jezero, i svaki je namjenjen jednom danu u godini.

Mi smo posjetili 2 manastira, manastir sv. Nauma koji je uz sam izvor rijeka koje tvore Ohridsko jezero i manastir svetog Ivana Kanea sa kojeg puca prekrasan pogled na Ohridsko jezero.

Kod manastira sv. Nauma svi smo zajedno, i mi iz Hrvatske i naši domaćini, imali piknik na livadi i proveli smo jako lijepo vrijeme u zajedničkom druženju.

Nakon cjelodnevnog izleta, već vidno umorni, uputili smo se prema Tetovu, k našim domaćinima.

NEDJELJA, 7.5.2017.

Nedjelja nam je bila malo mirniji dan. Prijepodne smo obilazili okolicu Tetova. Posjetili smo manastir u selu Lešok. U podnožju Šar planine. Tamo smo posjetili crkvicu Blažene Djevice Marije koja je u prošlosti skoro do polovice bila zatrpana nanosima obližnje rijeke i zbog silnog nanosa su morali napraviti stepenice i crkva zbog toga izgleda kao da se ulazi u podrum. Uz crkvicu se nalazi veliki manastir sv. Atanazije koji je nedavno obnovljen jer je u prošlosti doživio mnoga teška oštećenja. Godine 2001. je gotovo u cjelosti razrušen, ali uz pomoć prihoda Europske unije, manastir je ponovo obnovljen i zaista je prekrasan.

Nakon Lešoka, posjetili smo muslimanski centar gdje nas je dočekao i lijepo ugostio njihov domaćin.

Nakon toga smo se uputili u Tetovo na ručak i na zajedničku radionicu gdje smo našim domaćinima pokazali što točno rade naše zadruge.

Tamo smo imali kratki program u društvu gradonačelnika Tetova i hrvatske veleposlanice.

Nakon programa smo se uputili domaćinima, a profesori su otišli na Popovu Šapku, skijalište na Šar planini.

PONEDJELJAK, 8.5.2017.

Ponedjeljak je bio dan povratka. S domaćinima smo se pozdravili i zahvalili im na svemu, a oni su nam spakirali i sendviče za put. Prije puta smo posjetili i Makedonsko selo gdje je prikazano kako su Makedonci  prije živjeli i nakon toga krenuli na dugi put prema Zagrebu.

Dani u Makedoniji su nam prebrzo prošli, ali bilo nam je prekrasno i upoznali smo mnogo zanimljivih mjesta i stekli prijatelje za cijeli život. Jedva čekamo neko novo putovanje.

Marija Pejić i Ivana Matok, 6.b