Intervju s Jozom Bozom
Autor: Kornelija Petrović, 8. 9. 2017.

UVIJEK SAM IMAO VELIKE CILJEVE

Našu školu je posjetio mađiončar Jozo Bozo i svojim trikovima razveselio učenike nižih razreda. Iskoristili smo priliku da ga intervjuiramo za školske novine.

Koje je Vaše pravo ime i prezime?

Svi me zovu Jozo Bozo, a moje pravo ime je Josip Alajbek, čak me i doma zovu Jozo Bozo.

Koliko se dugo bavite tim poslom?

Profesionalno  se bavim 20 godina, a prije 30 godina 1987. sam imao svoj prvi  javni nastup na sadašnjem Jelačić placu vezano uz Univerzijadu. Odmah sam imao velike ciljeve.

Koji Vam je najdraži trik ?

Ne znam, nisam siguran, ima ih više, ali jedan od dražih trikova mi je onaj s nestajanjem maramice.

Kako ste se osjećali kada su Vas pozvali u Bijelu kuću?

To je bila velika čast,  naravno bilo je treme , bio sam dva puta u Bijeloj kući 2006. i 2008. godine kada je George Bush bio predsjednik. Ja sam dugo godina bio biran u 10 najboljih mađioničara i zato su me pozvali. Bilo je to vrlo zanimljivo iskustvo  i velika čast,  iako  moram priznati da mi je draže raditi s djecom  u Hrvatskoj.

Koje ste trikove tamo izveli?

Radio sam trik sa špagom koju režem pa ju ponovno spajam, radio sam svjetski poznatu čaroliju nestajanje žute marame, koju na žalost ovaj put vi niste imali prilike vidjeti  i  nekoliko trikova  sa šeširom

Jeste li ikada izvukli zeca iz šešira?

Nikada, ja sam jako protiv toga i član sam udruge „Prijatelji životinja“. Jako sam protiv korištenja životinja u trikovima. Sigurno vam je jasno koliki je stres za životinju kad ju stavite u malu crnu kutiju.

Koliko ćete se dugo baviti tim poslom?

Pa još dugo, ako zdravlje posluži do osamdesete godine života.

S koliko ste se godina počeli baviti mađioničarskim trikovima?

Prvi trik sam izveo s nekih 5 godina. Bio sam mali, gledao sam neku predstavu i shvatio kako se trik izvodi. Pokazao sam baki što sam naučio, a ona je bila impresionirana mojim trikom. Bio sam sretan jer sam mogao nekog starijeg od sebe naučiti nečemu što oni ne znaju!

Jeste li ikada pogriješili u triku i kako ste to popravili?

Nisam puno griješio jer sam dosta vježbao, a i ako bi se dogodila pogreška, nije bila moja greška jer su mi jednom podmetnuli potrgana kolica koja su skoro pala na dječaka koji je sjedio u prvom redu u publici. Poremetio mi se redoslijed trikova pa sam vukao ono što mi je prvo palo pod ruku.

Koliko ste predstava do sada održali?

Oko 12 tisuća.

Koliko često vježbate?

Treba puno vježbati jer  to je kao nogomet, ako neki igrač padne, a iskusan je u tom poslu, odmah će se dignuti i neće ga boljeti. Tako da i ja puno vježba na dan. Vježbam mjesecima neki trik i onda ga na predstavi  dobro izvedem.

Želite li surađivati s drugim mađioničarima ili već surađujete?

Surađujem, ali samo s iskusnima mađioničarima. Najčešće surađujem s Amerikancima. Držim, masterclass i učim ljude mađioničarstvu.

Hvala na razgovoru i dođite nam opet!

Novinarke: Anamarija Šagud, Karla Mihordin i Ivona Petek