« Ožujak 2024 »

Svjetski dan kravate
Autor: Kornelija Petrović, 21. 10. 2016.

U sklopu društvene dimenzije, međukulturne, gospodarske te ekološke dimenzije građanskog odgoja učenici 3. a razreda 18. listopada provodili su izvanučioničku aktivnost za sve učenike razredne nastave u holu škole ( veliki odmori ).

Iskazujući privrženost očuvanju zavičajnih običaja te znamenitosti Hrvatske  učenici su aktivno  sudjelovali te potakli učenike razredne nastave na obilježavanje datuma 18. listopada – Dan kravata.

„Kravata je jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv".

Istodobno, kravata je i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti. Stoga Academia Cravatica proglašava da se 18. listopada svake godine obilježava hrvatski i svjetski Dan kravate.

Naime, na taj dan izvedena je, 2003. godine, spektakularna instalacija Kravata oko Arene u Puli. Tom instalacijom, s najvećom kravatom na svijetu, simbolički je povezano antičko i suvremeno doba, a crvenom bojom kravate svijetu je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudima i narodima.

Putem televizijskih postaja, instalacija Kravata oko Arene postala je vrhunski svjetski spektakl, koji je vidjelo više od milijardu ljudi. U drugoj instalaciji, Kravata oko Hrvatske, koja je ovoga ljeta tijekom 60 dana crvenim koncem simbolički zagrlila i povezala Hrvatsku, prikazana je i posviještena ljepota hrvatske kulturne i prirodne baštine, a poruke mira i suživota upućene su i prema susjednim zemljama.“ ( Preuzeto. )

Origami tehnikom savijanja papira učenici su podučavali učenike škole izradi kravata.

Tekst i fotografija:

Danijela Klajn